Městský soud v Praze odmítl vydat ruskou opoziční novinářku Faridu Kurbangalejevou do Ruska. „Odlišné politické názory nemohou být důvodem pro vydání do jiného státu,“ uvedl předseda senátu Tomáš Kubovec.
„Byť zde jsou garance Ruské federace, tak není možné vydávat do Ruské federace. Opakovaně máme informace, že ze strany diplomatických orgánů nejsou kontrolovatelné tyto záruky, natož vymahatelné,“ dodal Kubovec.
Proti vydání novinářky do Ruska byla i státní zástupkyně Kateřina Štěpánková. „Vydání novinářky proto, že informuje o válečném konfliktu, je ryzím politickým motivem,“ zmínila Štěpánková.
„Z minulosti jsou známy případy, jak ruské autority s novináři, kteří nesouhlasí s některými aspekty vlády, nakládají,“ doplnila.
Samotná Kurbangalejevova ve čtvrtek k soudu osobně nedorazila. Na poslední chvíli napsala zprávu své advokátce, že se nezúčastní ze zdravotních důvodů. Předseda senátu Tomáš Kubovec přečetl její výpověď na policii.
„Když začala válka na Ukrajině, pochopila jsem, že v Rusku nemohu být. Stíhání bylo zahájeno po rozhovoru s Rusem bojujícím na straně Ukrajiny v Legii svoboda. Stíhání vnímám jako politicky motivované,“ uvedla dříve Kurbangalejevova na výslechu.
„Nebude vystavena mučení“
Soudce Kubovec v rámci jednání přečetl mimo jiné také důvody, proč Rusko o vydání novinářky žádalo. Kurbangalejevová podle ruské prokuratury mimo jiné měla veřejně vyzývat k teroristickým aktivitám, veřejně šířit vědomě nepravdivé informace a také šířit politickou nenávist.
Ruská prokuratura také ve své žádosti mimo jiné ubezpečovala, že novinářka nebude v Rusku vystavena mučení.
Podle novinářčiny advokátky Eveliny Hodanové ale veřejně známé informace o podmínkách v ruských věznicích mluví jinak. „Byly zdokumentovány úmrtí vězněných odpůrců režimu. Riziko mučení a nelidského zacházení je vysoké,“ oponovala advokátka proti tvrzení ruské prokuratury.